2021 WINNERS

GBIENNALE CINEMA 21 PROGRAM

G-INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

GIFF21 BEST FILM 

DARKNESS OF OTHERWHERE

Director: Ayoub Qanir

GIFF21 BEST DIRECTOR  

BROTHER TROLL

Director: Gudmund Helmsdal

GIFF21 BEST CINEMATOGRAPHER 

BROTHER TROLL

DOP: Rógvi Rasmussen

GIFF21 BEST EDITING  

SERGUEI

Editor: Lucas Fabiani

GIFF21 BEST SOUND AND SCORE 

CONE

Director: Sébastien Auger

Composer: Stéphane Laporte

Sound Design: Stéphane Laporte

 

GIFF21 BEST STORY  

ON MY WAY

Director: Bertrand Basset

GIFF21 BEST DOCUMENTARY  

DISRUPTOR CONDUCTOR

Director: Sharon Lewis

GIFF21 BEST EXPERIMENTAL

SYMPOIETIC BODIES

Director: Flavia Mazzanti

GIFF21 BEST ANIMATION  

2 MINUTES BEFORE THE DIGITAL WAR

Director: Mikkael Doczekalski

GIFF21 BEST MUSIC VIDEO

KLAÜD

Director: Aurélia Mengin

G-INPENDENDANT FILM FESTIVAL 

GINDIE21 BEST FILM 

REBEL

Director: Pier-Philippe Chevigny

GINDIE21 BEST DIRECTOR 

REBEL
Director: Pier-Philippe Chevigny

 

GINDIE21 BEST CINEMATOGRAPHER

REBEL

DOP: Gabriel Brault-Tardif

GINDIE21 BEST EDITING 

GOOD MORNING

Editor: Mariusz Gos

GINDIE21 BEST SOUND AND SCORE  

BETWEEN EARTH AND THE MOON

Sound Team: Davíð Berndsen

+ Róbert Magnússon

GINDIE21 BEST STORY 

REBEL

Director: Pier-Philippe Chevigny

GINDIE20 BEST DOCUMENTARY 

THE BLACK SPUR

Director: Themba Wahlstrom

GINDIE21 BEST EXPERIMENTAL

CASIOPEA

Director: Fernando Manso

GINDIE21 BEST ANIMATION  

FALSE MEMORY

Directors: Shuyu Li , Wenyu Liu

GINDIE21 BEST MUSIC VIDEO

ALGO_1

Director: Diego Martins

 

G-UNDERGROUND FILM FESTIVAL 

GUFF20 BEST FILM 

EST

Director: Antonio Pisu 

 

GUFF20 BEST DIRECTOR

FIVE MINUTES

Director: Genesis Lence Valverder 

GUFF20 BEST CINEMATOGRAPHER 

ME TUBE3: AUGUST SINGS UNA FURTIVA  

DOP: Benjamin Paya

 

GUFF20 BEST EDITING

EMPTINESS

Editor: Eduardo Gallerdo 

GUFF20 BEST SOUND AND SCORE

ME TUBE 3: AUGUST SINGS UNA FURTIVA 

Sound Team: Horst Schnatter, Peter Zotter, Martin Haiden

 

GUFF20 BEST STORY 

AGENDER

Director: Susan Earl 

 

GUFF20 BEST DOCUMENTARY

LA ALAMEDA 2018

Director: Rocio Huertas

GUFF21 BEST EXPERIMENTAL

MATHIUS MARVELLOUS SHOP

Directors: Paola Álvarez, Manuel Escorihuela

 

GUFF21 BEST ANIMATION

LUMEN

Director: Gauthier Humber 

 

GUFF21 BEST MUSIC VIDEO 

GENEVA JACUZZI’S CASKET

Director: Chris Friend 

  

G-ECO FILM FESTIVAL 

GECO21 BEST FILM

MAR & CIELO

Directors: Roberto Zamora, Rocío Huerta

 

GECO21 BEST DOCUMENTARY 

THE DARK SIDE OF GREEN ENERGIES

Directors: Jean-Louis Pérez + Guillaume Pitron

 

GECO21 BEST DIRECTOR 

2030

Director: Pierre Dugowson

GECO21 BEST CINEMATOGRAPHER 

VOICE OF THE GLACIERS

DOP: Sindre Kolbjørnsgard

GECO21 BEST EDITING 

THE BEEKEEPER

Editor: Iain Whitewright

BEST SOUND AND SCORE

DANCING SPIRIT, IN THE BIODIVERSE ISLANDS

Sound team: Mariana Bojorges, David Bojorges, Frank Castella

GECO20 BEST STORY

MYCELIUM: AN URBAN FOOD UPRISING

Directors: Christine Schindler + Nathan Gibson

GECO21 BEST ANIMATION 

PAINTING BY NUMBERS

Director: Radheya Jegatheva

2020 WINNERS

GBIENNALE CINEMA 20 PROGRAM

G-INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 

GIFF20 BEST FILM 

SALAM

Director: Claire Fowler

GIFF20 BEST DIRECTOR  

WIVES OF THE SKIES

Director: Honey Lauren

GIFF20 BEST CINEMATOGRAPHER 

THE SWING

DOP: Zhumanazar Koichubekov

GIFF20 BEST EDITING  

FAIRYOCIOUS

Editor: Émilie Janin

 

GIFF20 BEST SOUND AND SCORE 

SAPE

Composer: Julien Bellanger

Sound Design: Juliette Heintz

 

GIFF20 BEST STORY  

NO PLACE

Director: Gabriel Amaral

 

GIFF20 BEST DOCUMENTARY  

KNOTS A FORCED MARRIAGE STORY

Director: Kate Ryan Brewer

 

GIFF20 BEST SHORT DOCUMENTARY 

SOCKEYE SALMON. RED FISH

Directors: Dmitriy Shpilenok and Vladislav Grishin

 

GIFF20 BEST PERFORMER 

BROOKLYN PARK

Director: Nikola Duravcevic

Actor: Rotimi Paul

 

GIFF20 BEST SUPPORTING ACTOR 

BATHTUB BY THE SEA

Actor: Anne Cecilie

 

GIFF20 BEST ANIMATION  

THEM

Director: Robin Lochmann

 

GIFF20 AUDIENCE AWARD 

CARGO

Director: Christina Tournatzés

G-INPENDENDANT FILM FESTIVAL

GINDIE20 BEST FILM 

ANT

Director: Mischa Meyer

GINDIE20 BEST DIRECTOR 

CRANBERRY NIGHTS
Director: Sara Robin

 

GINDIE20 BEST CINEMATOGRAPHER

ETERNITY

DOP: Denys Lushchyk

 

GINDIE20 BEST EDITING 

BRONAGH

Editor: Lori Stacey

 

GINDIE20 BEST SOUND AND SCORE  

ALI

Composer: Ketan Bhatti

Sound Designer: Daniel Griese

 

GINDIE20 BEST STORY 

XY

Director: Anna Karín Lárusdóttir

 

GINDIE20 BEST PERFORMER 

I AM MACKENZIE

Actor: Shonagh Smith

 

GINDIE20 BEST SUPPORTING ACTOR 

THE BOY WHO CRIED MUD 

Actor: Kaisha Thompson

GINDIE20 BEST DOCUMENTARY 

SIX DEGREES TO SELF-EXTINCTIONi

Director: James Lawrence

 

GINDIE20 AUDIENCE AWARD 

COLD STORAGE

Director: Thomas Freundlich

G-UNDERGROUND FILM FESTIVAL

GUFF20 BEST FILM 

ELEPHANTBIRD

Director: Masoud Soheili 

 

GUFF20 BEST DIRECTOR

ELEPHANTBIRD

Director: Masoud Soheili

 

GUFF20 BEST EDITOR

YOUR COLOUR (DEINE FARBE)

Editor: Luca Lucchesi 

 

GUFF20 BEST CINEMATOGRAPHER 

Q: GHOSTLY REMOTE EFFECT 

DOP: Jasper Techel

 

GUFF20 BEST SOUND AND SCORE

WRATH

Director: Meg Case + Brad Porter 

 

GUFF20 BEST PERFORMER

YOUR COLOUR (DEINE FARBE)

Actor: Nyamandi Adrian

 

GUFF20 BEST STORY 

SANDIER

Director: Michael Chereau 

 

GUFF20 BEST DOCUMENTARY

THE VOICE OF THE VOICELESS 

Director: Dalton Tokarczyk 

 

GUFF20 BEST ANIMATION

SNOW SHELTER 

Director: Robertas Nevecka 

 

GUFF20 BEST MUSIC VIDEO CLIP

REACH FOR THE STARS 

Director: Thomas Stempfle 

 

GUFF20 BEST 360

THE LAND OF MILK AND HONEY 

Director: Lisa Birke

 

GUFF20 AUDIENCE AWARD

ZOMBIES IN THE SUGAR CANE FIELD

Director: Pablo Schembri  

 

GUFF20 BEST STUDENT WORK

UTOPIA 

Sound Designer: Mikaela Roberts 

G-ECO FILM FESTIVAL 

GECO20 BEST DOCUMENTARY 

THE CONSCIENCE OF CLOTHING

Director: Patrick Kohl

 

GECO20 BEST DIRECTOR 

STALKING CHERNOBYL: EXPLORATION AFTER APOCALYPSE

Director: Iara Lee

GECO20 BEST CINEMATOGRAPHER 

4/8 | BEIRUT

Cinematographer: Patrick Dosanjh

GECO20 BEST ANIMATION 

NEW NOAK’S ARK

Directors: Jiayu Cheng, Jianan Li, Joshua Gioffre, Heng Weng Pang 

GECO20 BEST EDITING 

EARTH CASTLE

Editors: Oriane Descout, Éléonore Greif, João Gabriel Ríveres 

Director: Oriane Descout

GECO20 BEST STORY

ETHIOPIA: DAILY FIGHT FOR RECYCLING

Director: Luigi Baldelli

 

2019 WINNERS

GIFF19  G-INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2019

GIFF19 BEST FILM 

ACTS OF GOD

Director: Sarah-Jane Woulahan

GIFF19 BEST DIRECTOR  

ACTS OF GOD

Director: Sarah-Jane Woulahan

GIFF19 BEST CINEMATOGRAPHER 

THE LAST CHILDREN
Director: Fu Le
DOP: Alexander Viollet

GIFF19 BEST EDITING  

DRUG RUNNER
Director/ Editor: Charlotte Regan

 

GIFF19 BEST SOUND AND SCORE 

CRUSHER
Director: Arshia Zeinali
Composer: Shahram Shafie
Sound design: Alireza Daryadel

 

GIFF19 BEST ANIMATION  

BIG HEINRICH
Director: Kim Collmer, Lars Kreyssig

 

GIFF19 BEST PERFORMER

BEAUTIFUL THING
Director: Adrian Kuciel
Actor: Franek Maj

 

GIFF19 BEST COMEDY

HEARTBREAK MOTEL
Director: Aaron McLoughlin

 

GIFF19 VFX

THE QUIET
Director: Radheya Jegatheva

s